Demonstratie tegen vluchtelingenopvang verloopt rustig

De demonstratie tegen de geplande opvang van vluchtelingen in IJsselstein is rustig verlopen. Honderden mensen verzamelden zich vrijdagavond op het Podiumterrein en later bij het stadhuis om hun zorgen te uiten over het voornemen om 100 tot 150 vluchtelingen tijdelijk te huisvesten op een voetbalveld van IJFC.

De demonstratie startte om 19.00 uur op het Podiumterrein, een locatie die door de gemeente was aangewezen. Het eerdere voornemen om de demonstratie te houden op de Overtoom bij het stadhuis bleek te veel risico’s met zich mee te brengen.

Burgemeester Esther Weststeijn
Burgemeester Esther Weststeijn was de eerste spreker en liep vanuit het stadhuis, vergezeld door beveiligers, naar het podium. Onderweg kreeg zij verschillende verwensingen naar haar hoofd geslingerd. Eenmaal op het podium werd zij uitgejouwd en uitgescholden. Opvallend was dat veel aanwezigen duidelijk niet uit IJsselstein kwamen en borden bij zich droegen die zich in algemene zin tegen azc’s keerden.

In haar toespraak benadrukte de burgemeester het belang van dialoog en riep zij aanwezigen op om met elkaar in gesprek te blijven. Haar woorden gingen gepaard met negatieve reacties vanuit het publiek.

IJFC
Ook IJFC-voorzitter Remco Bloemheuvel sprak zijn zorgen uit. Hij gaf aan dat de voetbalclub zich overvallen voelt door het besluit en dat een sportveld volgens hem geen geschikte locatie is voor opvang. Hoewel hij begrip toonde voor de noodzaak om vluchtelingen te helpen, uitte hij kritiek op de communicatie vanuit de gemeente en het ontbreken van betrokkenheid van de club en omwonenden.

Overtoom
Na afloop van het officiële programma, dat een klein half uur duurde, verplaatste een deel van de demonstranten zich naar het stadhuis. Daar werden leuzen geroepen en werd vuurwerk afgestoken. Hoewel de situatie af en toe onrustig oogde, bleef de sfeer overwegend gemoedelijk. Een enkeling schreeuwde leuzen en groepjes zetten kortstondig spreekkoren in.

Politie heeft situatie onder controle
De aanwezige politie had de situatie onder controle. In heel IJsselstein was de politie-inzet fors. Rond het middaguur verschenen op toegangswegen naar de stad, zoals de Utrechtseweg, Noord-IJsseldijk en de Achtersloot, politiewagens om de situatie te monitoren. Rondom het Podiumterrein waren continu politiewagens, busjes en agenten op fietsen aanwezig.

Bij de brandweerkazerne stonden drie vrachtwagens met politiepaarden en ME’ers paraat om indien nodig in te grijpen. Op sociale media was te zien dat bij het Van der Valk-hotel in Utrecht meerdere ME-busjes klaarstonden, waarschijnlijk om richting IJsselstein te rijden wanneer ingrijpen noodzakelijk zou zijn.

De agenten rondom het Podiumterrein en later bij de Overtoom maakten deel uit van de voetbaleenheid uit Utrecht. Zij waren voortdurend in gesprek met verschillende groepen en individuen.

Rond 21.00 uur liep het plein geleidelijk leeg.

De weekmarkt stopte eerder dan gebruikelijk
Om 18:00 was de Overtoom leeg
Politiepaarden bij de brandweerkazerne
Advertentie

Deel dit artikel

Misschien ook interessant